Jak fotografować Perseidy? [poradnik]

W okolicach połowy sierpnia wiele osób zastanawia się „jak sfotografować Perseidy", czyli roje spadających meteorów. W tym roku w Polsce najwięcej Perseidów będzie można zaobserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym poradniku tłumaczę czym są Perseidy, jak i gdzie je obserwować i przede wszystkim w jaki sposób je fotografować.

© Piotr Potępa / www.nightscapes.pl/

Ten artykuł ma 3 strony:

Czym są Perseidy i kiedy je zobaczyć?

Perseidy to jeden z kilku głównych rojów meteorów, które możemy podziwiać. Co roku Ziemia przecina swoją orbitą obszar, w którym znajdują się pozostałości komety 109P/Swift-Tuttle. I to właśnie kosmiczne drobinki, które kometa gubi przelatując w pobliżu Słońca, spalają się wpadając w ziemską atmosferę tworząc bardzo widowiskowe „spadające gwiazdy”.

Perseidy to bardzo regularny rój meteorów, możemy go obserwować co roku od połowy lipca nawet do końca sierpnia. Maksimum aktywności roju przypada zazwyczaj w okolicy 12 sierpnia. Wtedy to można obserwować nawet do 100 zjawisk w ciągu godziny. Oczywiście warto obserwować niebo nie tylko w tę jedną noc. Wzmożona aktywność roju rozciąga się na kilka dni przed i kilka po prognozowanym maksimum.

W tym roku najbardziej obiecująca pod względem ilości możliwych do zaobserwowania zjawisk będzie noc z 12 na 13 sierpnia 2015 r. To wtedy w Polsce powinno być widocznych najwięcej Perseidów.

W tym roku będziemy mieli bardzo korzystne warunki do obserwowania i fotografowania Perseidów z uwagi na nów Księżyca przypadający na 14 sierpnia. W bezksiężycowych warunkach powinniśmy być w stanie zaobserwować zdecydowanie więcej zjawisk, niż przy rozświetlonym przez Księżyc niebie. Prognozy zapowiadają możliwość zaobserwowania nawet kilkudziesięciu meteorów na godzinę.

Jeśli nie możecie wybrać się na zdjęcia akurat tej nocy to nic straconego. Równie duże szanse na złapanie w kadrze spadającej gwiazdy będą w noc z 11 na 12 oraz z 13 na 14 sierpnia. Zapowiadają się bezchmurne i ciepłe noce. W związku z tym polecam zabrać ze sobą jakiś wygodny leżak lub nawet koc, aby podnieść komfort obserwacji.

Gdzie szukać Perseidów?

Obszar nieba, z którego pozornie będą wylądowały meteoryty nazywamy radiantem. Zazwyczaj rój metrów otrzymuje swoją nazwę od gwiazdozbioru, w pobliżu którego znajduję się jego radiant. Nie inaczej jest w przypadku Perseidów zawdzięczających swoją nazwę gwiazdozbiorowi Perseusza, który znajdował się będzie na niebie poniżej gwiazdozbioru Kasjopei. Tę jest zdecydowanie łatwiej odnaleźć na niebie ze względu na bardzo charakterystyczny kształt litery W.

Co będzie potrzebne?

Aby sfotografować spadające Perseidy będziemy potrzebowali standardowy zestaw wykorzystywany w fotografii nocnej. Minimum to aparat ze statywem. Bardzo ułatwi fotografowanie pilot lub wężyk do wyzwalania migawki. Idealnie gdy ten drugi będzie wyposażony w interwałometr. O takich drobiazgach, jak naładowana bateria i karta pamięci chyba nie trzeba przypominać. Oczywiście poza sprzętem musimy mieć wolną nockę i dużo cierpliwości. Dobrze też zaopatrzyć się w leżak lub koc, który umożliwi nam komfortowe zadzieranie głowy do góry.

Gdzie na zdjęcia?

Planując fotografowanie Perseidów powinniśmy się udać w jakieś ciemne miejsce, z dala od miejskich świateł. Szanse wzrastają również wraz z upływem nocy. Najbardziej sprzyjająca pora do obserwacji to druga połowa nocy, kiedy to radiant roju będzie się znajdował najwyżej.

Poza małym zaświetleniem nieba bardzo ważną rzeczą jest, aby nie było ono przysłonięte drzewami lub budynkami. Im większy obszar nieba będziemy w stanie obserwować, tym większe mamy szanse na wypatrzenie i sfotografowanie meteorów.

Aby znaleźć najdogodniejszy punkt w swojej okolicy warto odwiedzić stronę www.lightpollutionmap.info. Na mapie trzeba szukać ciemnych punktów, gdzie warunki do zdjęć Perseidów będą najlepsze.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Fotografowanie pod wodą – podstawowe rady na dobry początek [poradnik] Krok po kroku: obróbka krajobrazów w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Metoda odwróconego filtra górnoprzepustowego - dobry sposób na wygładzenie skóry [wideoporadnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Błyskawiczna i efektowna obróbka wakacyjnych zdjęć w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Frymografia: Gatunek pierwszej klasy Złota godzina - jak ją wykorzystać w naszych zdjęciach? [poradnik] Jak zostać zawodowym fotografem? Ile to kosztuje? Domowe studio fotograficzne, czyli jak zacząć cz.1 Błyskamy w plenerze - przykładowe ustawienia i pomysły na zdjęcia [poradnik] Ile tak naprawdę trwa dwugodzinna sesja fotograficzna? Alternatywne zasilanie - co zrobić, aby aparat mógł non-stop działać kilkadziesiąt godzin? Frymografia: Kwiaty polskie Dlaczego fotograf nie może pracować za darmo?

Popularne w tym tygodniu:

5 szybkich rad, jak robić lepsze zdjęcia Jak wybrać najlepsze akumulatorki do lamp błyskowych? Zdjęcie ze stocka - jakimi prawami się rządzą i skąd wziąć je za darmo?