Jak fotografować Perseidy? [poradnik]

Ten artykuł ma 3 strony:

Podsumowanie

Brak Księżyca na niebie z punktu widzenia fotografa zarówno pomaga, jak i przeszkadza. Z jednej strony ciemne niebo daje większą szansę na złapanie większej ilości Perseidów, z drugiej strony bardzo ciemna noc to spore wyzwanie, jeśli chodzi o znalezienie i poprawne naświetlenie kadru.

Tak ciemna i ciepła noc to też wyzwanie dla sprzętu. Oto podstawowy sprzęt oraz parametry z jakimi powinno się fotografować Perseidy w tym roku:

  • Sprzęt: Minimum to aparat ze statywem. Dobrze sprawdzi się obiektyw szerokokątny, najlepiej typu rybie oko. Fotografowanie ułatwi pilot lub wężyk do wyzwalania migawki, najlepiej z interwałometrem. Trzeba też pamiętać o naładowanych bateriach i kartach pamięci. Dobrze też zaopatrzyć się w leżak lub koc.
  • Ogniskowa: najkrótsza jaką mamy. Im większy obszar nieba będziemy fotografować tym większa szansa na uwiecznienie Perseidów.
  • Przysłona: w pełni otwarta, im mniejsza tym lepiej. Przy bardzo jasnych obiektywach stałoogniskowych możemy ją odrobinę przymknąć do poziomu f/2.8 – f/3.5, raczej nie więcej.
  • Czułość ISO: raczej wysokie w okolicach 1600 lub nawet 3200. Jego poziom zależy od tego jak nasz aparat będzie znosił podbicie czułości w tak ciepłą noc.
  • Ilość zdjęć: wykonaj tyle zdjęć, na ile pozwolą warunki.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Fotografowanie pod wodą – podstawowe rady na dobry początek [poradnik] Krok po kroku: obróbka krajobrazów w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Metoda odwróconego filtra górnoprzepustowego - dobry sposób na wygładzenie skóry [wideoporadnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Błyskawiczna i efektowna obróbka wakacyjnych zdjęć w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Frymografia: Gatunek pierwszej klasy Złota godzina - jak ją wykorzystać w naszych zdjęciach? [poradnik] Jak zostać zawodowym fotografem? Ile to kosztuje? Domowe studio fotograficzne, czyli jak zacząć cz.1 Błyskamy w plenerze - przykładowe ustawienia i pomysły na zdjęcia [poradnik] Ile tak naprawdę trwa dwugodzinna sesja fotograficzna? Alternatywne zasilanie - co zrobić, aby aparat mógł non-stop działać kilkadziesiąt godzin? Frymografia: Kwiaty polskie Dlaczego fotograf nie może pracować za darmo?

Popularne w tym tygodniu:

5 szybkich rad, jak robić lepsze zdjęcia Jak wybrać najlepsze akumulatorki do lamp błyskowych? Zdjęcie ze stocka - jakimi prawami się rządzą i skąd wziąć je za darmo?