Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik]

Ten artykuł ma 3 strony:

Podsumowanie

Brak Księżyca na niebie z punktu widzenia fotografa zarówno pomaga, jak i przeszkadza. Z jednej strony ciemne niebo daje większą szansę na złapanie większej liczby Perseidów, z drugiej strony bardzo ciemna noc to spore wyzwanie, jeśli chodzi o znalezienie i poprawne naświetlenie kadru.

Tak ciemna i ciepła noc to też wyzwanie dla sprzętu. Oto podstawowy sprzęt oraz parametry z jakimi powinno się fotografować Perseidy w tym roku.

Fotografowanie Perseidów w pigułce:

  • Sprzęt: Minimum to aparat ze statywem. Dobrze sprawdzi się obiektyw szerokokątny, najlepiej typu rybie oko. Fotografowanie ułatwi pilot lub wężyk do wyzwalania migawki, najlepiej z interwałometrem. Trzeba też pamiętać o naładowanych bateriach i kartach pamięci. Dobrze też zaopatrzyć się w leżak lub koc.
  • Przysłona - im bardziej otwarta, tym lepiej. Nie ustawiamy wysokich wartości f/10 — f/16. Operujemy w zakresie niższych wartości f/2.8 — f/3.5. Jeśli ktoś dysponuje jasnym, stałoogniskowym obiektywem, może pracować nawet na przysłonach f/1.4 — f/2.0.
  • Czas naświetlania - ustawmy najdłuższy możliwy, niepowodujący rozmazania gwiazd. Dobrze jest się kierować regułą 600, opisaną przy okazji poradnika o fotografowaniu gwiazd w formie punktów. Jeśli nie zależy nam na gwiazdach w formie punktów, możemy wydłużyć czas pojedynczej ekspozycji. W takim wypadku dobierzmy go eksperymentalnie tak, aby nie prześwietlić zdjęcia.
  • Czułość ISO - wartość czułości zależy od tego, jak nasz aparat będzie znosił wysokie czułości w nocy. Wyższe ISO to wyższe szumy. W pierwszej połowie nocy, gdy niebo będzie jeszcze rozświetlał Księżyc, prawdopodobnie wystarczy nam ISO 800. Po północy zrobi się znacznie ciemniej i będziemy mogli użyć wyższych czułości na poziomie ISO 3200 i wyższym.
  • Ustawienie ostrości. Najbezpieczniej jest ustawić ostrość w trybie manualnym. Jednak jeśli ktoś nie ma w tym zakresie doświadczenia, może skorzystać z autofocusa. W takim przypadku polecam złapanie ostrości na bardzo jasnym Księżycu. Musimy tylko pamiętać o tym, aby po tym, jak aparat potwierdzi wyostrzenie, wyłączyć system autofocusa. Dopóki nie zmienimy ogniskowej, nie musimy się martwić ponownym ustawieniem ostrości. Po szczegóły odnośnie ostrzenia odsyłam do osobnego poradnika opisującego jak ustawić ostrość.
  • Liczba zdjęć: wykonaj tyle zdjęć, na ile pozwolą warunki.

Powodzenia w fotografowaniu Perseidów!

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Fotografowanie pod wodą – podstawowe rady na dobry początek [poradnik] Krok po kroku: obróbka krajobrazów w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Metoda odwróconego filtra górnoprzepustowego - dobry sposób na wygładzenie skóry [wideoporadnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Błyskawiczna i efektowna obróbka wakacyjnych zdjęć w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Frymografia: Gatunek pierwszej klasy Złota godzina - jak ją wykorzystać w naszych zdjęciach? [poradnik] Jak zostać zawodowym fotografem? Ile to kosztuje? Domowe studio fotograficzne, czyli jak zacząć cz.1 Błyskamy w plenerze - przykładowe ustawienia i pomysły na zdjęcia [poradnik] Ile tak naprawdę trwa dwugodzinna sesja fotograficzna? Alternatywne zasilanie - co zrobić, aby aparat mógł non-stop działać kilkadziesiąt godzin? Frymografia: Kwiaty polskie

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać