Jak sfotografować zaćmienie Superksiężyca? Wszystko co musisz wiedzieć na 28 września [poradnik]

Już 28 września będziemy mieli okazję obserwować i oczywiście fotografować całkowite zaćmienie Księżyca. To niepowtarzalne zjawisko ma miejsce, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc będą się znajdować prawie w linii prostej. Co więcej, w tym czasie będziemy mogli podziwiać Superksiężyc. Kolejna taka okazja będzie dopiero w 2033 roku. Sami widzicie, że nie można tego przegapić. Warto zatem dobrze się przygotować i wykonać świetne zdjęcia.

Ten artykuł ma 2 strony:

Zaćmienie Księżyca — czym jest i jak się przygotować?

Już 28 września będziemy mieli okazję obserwować i oczywiście fotografować całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko takie ma miejsce, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc będą się znajdować prawie w linii prostej. Ponieważ płaszczyzny orbit Ziemi i Księżyca są do siebie nachylone, to taka konfiguracja zdarza się mniej więcej w dwóch oknach czasowych w roku, oddalonych od siebie mniej więcej o 6 miesięcy. Oczywiście zaćmienia nie są widoczne wszędzie na Ziemi. Zjawisko jest widoczne tylko po nieoświetlonej przez Słońce stronie naszej planety. Kraje leżące na drugiej półkuli mają najzwyczajniej w świecie pecha. Polska była właśnie takim krajem 4 kwietnia tego roku. Wtedy zaćmieniem cieszyli się Australijczycy.

Schemat zjawiska zaćmienia Księżyca.

Same zaćmienia mają różny przebieg. Mogą być półcieniowe lub całkowite. W pierwszym przypadku Księżyc nie chowa się całkowicie za Ziemię, ale znajduję się w tzw. półcieniu. Oznacza to, że jest on w pewnym stopniu ciągle oświetlany przez Słońce. Natomiast gdy nasz satelita znajdzie się w cieniu Ziemi, promienie słonecznie nie docierają już do niego bezpośrednio. To właśnie wtedy mówimy o całkowitym zaćmieniu Księżyca. W takim przypadku powierzchnia srebrnego globu jest oświetlana tylko przez światło rozproszone w ziemskiej atmosferze. To właśnie dzięki temu Księżyc poza wyraźnym przyciemnieniem zmieni swój kolor na brunatnoczerwony. Jego kolor jest uzależniony od tego, jak mocno zanieczyszczona będzie w tym momencie ziemska atmosfera. Im więcej pyłów w atmosferze, tym ciemniejszy będzie cień na Księżycu. Z tego właśnie powodu nie ma dwóch takich samych zaćmień Księżyca. Każde jest inne i niepowtarzalne!

Dokładnie takie, całkowite zaćmienie Księżyca, będziemy mogli podziwiać 28 września z całego obszaru Polski. Ostanie tak duże zaćmienie Księżyca mogliśmy podziwiać z terenu Polski w grudniu 2011 roku. Wtedy jednak mogliśmy oglądać tylko drugą część zjawiska. Księżyc wyłaniał się znad horyzontu będąc już w fazie całkowitej zaćmienia z każdą kolejną minutą zrzucając z siebie purpurową zasłonę. Na kolejne całkowite zaćmienie Księżyca widoczne z obszaru Polski musimy poczekać do 27 lipca 2018 roku.
Jak widać nie jest to zjawisko, które możemy podziwiać często. Tym razem będzie ono jeszcze bardziej wyjątkowe!

Schematyczna orbita Księżyca.

Superksiężyc i zaćmienie w jednym

Jak powszechnie wiadomo orbita, po której porusza się wokół Ziemi Księżyc, nie jest okrągła, a ma raczej eliptyczny kształt. Oznacza to, że Księżyc znajduje się raz bliżej, a raz dalej od Ziemi. Gdy jest najbliżej mówimy, że znajduję się w perygeum (363 104 km). Najdalej położony punkt na orbicie Księżyca od Ziemi to apogeum (405 696 km). W związku z tym Księżyc obserwowany na niebie może być raz większy, a raz mniejszy. Jeśli pełnia Księżyca wypadnie w momencie, gdy jest on blisko perygeum mamy wtedy do czynienia z tzw. Superksiężycem. Jak podaje NASA, jest on wtedy o 14% większy i o 30% jaśniejszy od pełni przypadającej na apogeum.

Tak, tak. To właśnie 28 września będziemy mogli podziwiać Superksiężyc! Tego właśnie dnia pełnia wypada ok. godzinę po tym jak Księżyc przejdzie przez perygeum. Taka mała kumulacja! Superksiężyc i zaćmienie w jednym momencie. O tym jak rzadkie jest to zjawisko niech świadczy fakt, że od 1900 roku można je było podziwiać tylko 5 razy: w latach 1910, 1928, 1946, 1964 oraz 1982. Kolejna taka okazja będzie w 2033 roku! Sami widzicie, że nie można tego przegapić.

(Źródło: NASA's Goddard Space Flight Center)

Przebieg zaćmienia

Wróćmy jednak do meritum, którym jest oczywiście zaćmienie. Zjawisko rozpocznie się w Polsce o godzinie 2:11. Wtedy tarcza Księżyca zacznie wchodzić w strefę półcienia. Szczerze mówiąc raczej nie zauważymy tego momentu. Księżyc cały czas będzie w znacznym stopniu oświetlony przez promienie Słoneczne. Dopiero wraz ze zbliżaniem się srebrnego globu do strefy pełnego cienia powinniśmy zacząć zauważać zmianę w oświetleniu Księżyca. O godzinie 3:07 tarcza Księżyca praktycznie cała będzie się znajdować w strefie półcienia i zacznie wchodzić w strefę pełnego cienia. Tego momentu już raczej nie powinniśmy przegapić. Cień na tarczy będzie wyraźnie widoczny.

Kolejny ważny moment nastąpi o godzinie 4:11. Wtedy to już cała tarcza naszego satelity znajdzie w pełnym cieniu. Rozpocznie się faza całkowita zaćmienia Księżyca. Od tej chwili Księżyc będzie się poruszał wchodząc w coraz głębszy cień Ziemi. Kulminacja zaćmienia nastąpi o godzinie 4:47. W tym momencie Księżyc będzie najciemniejszy i z każdą kolejną minutą będzie się powoli rozjaśniał. Dokładnie o 5:23 nastąpi koniec fazy całkowitej zjawiska. Będzie to moment, w którym nasz satelita zacznie wychodzić z pełnego cienia i ponownie zacznie wchodzić w strefę półcienia. Od tej możemy mówić już tylko o częściowym zaćmieniu.

Położenie Księżyca podczas zjawiska zaćmienia 28 września 2015.

Kolejny moment warty odnotowania to godzina 6:27. To właśnie wtedy Księżyc całkowicie opuści strefę pełnego cienia przechodząc do półcienia. W tym momencie rozpocznie się ponownie faza półcieniowa zaćmienia, zdecydowanie mniej efektowna, bo prawie niewidoczna gołym okiem. Teoretycznie potrwa ona aż do godziny 7:22. Teoretycznie, bo w Polsce Księżyc znajdzie się pod horyzontem ok. 6:31 na wschodzie kraju (zachód Księżyca w Białymstoku) i ok. 7:07 na zachodzie (zachód Księżyca w Szczecinie).

Podsumowując, faza całkowita zaćmienia będzie trwała od 4:11 do 5:23, prawie 72 minuty. To naprawdę sporo czasu, aby nacieszyć oczy i wykonać przynajmniej kilka zdjęć. W momencie maksimum zjawiska Księżyc będzie na wysokości ok. 15 stopni nad horyzontem. Będą to naprawdę dogodne warunki, o ile oczywiście spektaklu nie zepsuje kiepska pogoda.

Kolejne fazy zaćmienia Księżyca 28 września 2015.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Narzędzia gradacji kolorystycznej w Capture One [wideoporadnik] Używaj lampy, ale z głową - najczęstsze błędy w pracy z lampą błyskową [poradnik] Szybkie wygładzanie przejść tonalnych na skórze w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Najczęstsze błędy w zarządzaniu marką wśród fotografów Naśladując National Geographic, czyli domowe fotopułapki w praktyce Szybkie metody gradacji kolorystycznej w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Fotografowanie pod wodą – podstawowe rady na dobry początek [poradnik] Krok po kroku: obróbka krajobrazów w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Metoda odwróconego filtra górnoprzepustowego - dobry sposób na wygładzenie skóry [wideoporadnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Błyskawiczna i efektowna obróbka wakacyjnych zdjęć w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

12 błędów, których musisz unikać, jako początkujący fotograf Pomóż swoim przyjaciołom pozować, jak profesjonalni modele 9 miejsc, w których z powodzeniem wykonasz świetne portrety 10 kroków do rozpoczęcia przygody z fotografią uliczną Poznaj 4 najlepsze obiektywy do fotografii kulinarnej Poznaj 5 ukrytych opcji Photoshopa, o których nie miałeś pojęcia