Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik]

Każdy z nas słyszał o Perseidach, meteorach które możemy podziwiać co roku w połowie sierpnia. Jednak mało kto mówi o Geminidach, czyli bardzo aktywnym, grudniowym roju meteorów. A to wielki błąd. W 2017 roku Geminidy będą najlepiej widoczne w nocy z 13 na 14 grudnia. Postaram się szybko wytłumaczyć, czym są, jak je i gdzie je oglądać i jak dobrze sfotografować.

Symulacja roju Geminidów.

Symulacja roju Geminidów. (http://nightscapes.pl)

Ten artykuł ma 2 strony:

Rój Geminidów — czym jest i gdzie go znaleźć?

Geminidy, obok styczniowych Kwadrantydów są najaktywniejszym rojem jaki możemy obserwować. W sprzyjających warunkach można się spodziewać nawet do 100 "spadających gwiazd" w ciągu godziny. Kolejnym atutem Geminidów jest ich stabilność. Praktycznie co roku ich natężenie jest na podobnym, wysokim poziomie, w odróżnieniu od Perseidów, które czasem potrafią rozczarować. Już te dwa fakty powinny wystarczyć w wykazaniu atrakcyjności grudniowych meteorów. To jednak nie wszystko.

Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy?

Co roku w sierpniu mamy taki cudowny moment, gdy gwiazdy "spadają" jedna za drugą. Deszcz Perseidów to piękny widok — ale każdy meteor zabłyśnie tylko…

Geminidy są często jaśniejszymi meteorami, a co za tym idzie, łatwiejszymi do obserwowania i fotografowania. Wiąże się to z ich genezą. Nie są one, tak jak większość meteorów pozostałościami po przelocie komety, w które wpada Ziemia. Za ich powstanie odpowiadają skalne okruchy jakie zostawia regularnie przelatująca w pobliżu Słońca skalna planetoida (3200) Phaethon.

Położenie radiantu roju Geminidów.

Żeby nie było aż tak różowo, są też minusy, a właściwie jeden - grudzień. A jak przystało na zimowy miesiąc astro-obserwacje utrudniać może pogoda, a głównie niskie temperatury oraz zachmurzenie. Jednak nawet tu można się doszukać plusów. Grudzień to bardzo długie i rozpoczynające się wcześnie noce. Nie jesteśmy zmuszeni, tak jak w przypadku obserwacji Perseidów, zarywać całej nocy by podziwiać spadające gwiazdy. Również nic nie wskazuje na to, abyśmy musieli się w tym roku obawiać ekstremalnie niskich temperatur. Jak widać Geminidy są rojem meteorów, który zasługuje na zdecydowanie więcej uwagi. W tym również tej fotograficznej.

Jak sfotografować "Kwiatowy Księżyc"? [poradnik]

7 maja 2020 roku czeka nas niezwykłe zjawisko. Będziemy mogli zaobserwować "Kwiatowy Księżyc", czyli formę Superksiężyca, gdy pełnia wypada…

W tym roku pogoda jest przeciętna w Polsce. Według IMGW w większości kraju wystąpi duże zachmurzenie. Jedynie w centrum i na wschodzie możliwe są przejściowo większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Pamiętajmy jednak, że to tylko prognoza — w naszej okolicy warunki, chociaż chwilowo, mogą być dobre. Warto próbować!

Kiedy obserwujemy?

Meteory z roju Geminidów są widoczne na nocnym niebie pomiędzy 4 a 17 grudnia. Ich maksimum przypada na noc z 13 na 14 grudnia (środa-czwartek).

Zobacz również: Korzystanie z dwóch monitorów

Na powyższym wykresie widać rozkład obserwowanych meteorów dla poszczególnych dni w grudniu 2014. Widać na nim wyraźnie, że poza nocą, na którą przypada maksimum roju, warto również spoglądać w niebo w noce przed i po maksimum.

Same obserwacje i fotografowanie możemy rozpocząć praktycznie zaraz po zmierzchu, czyli po godzinie 17:00. Wypatrywać Geminidów możemy przez całą noc. Okolice radiantu, czyli miejsca z którego pozornie wylatują meteory, zaczynają być widoczne na naszym niebie już w okolicach godziny 18:00. Jednak prawdopodobnie największy spektakl na niebie rozegra się w późniejszych godzinach kiedy to gwiazdozbiór Bliźniąt znajdował się będzie wyżej na niebie. Wtedy to można się spodziewać nasilenia obserwowanych zjawisk.

Gdzie szukać?

Geminidy, tak jak pozostałe roje meteorów swoją nazwę wywodzą od gwiazdozbioru, w którym znajduję się ich radiant. W przypadku Gemindów jest to gwiazdozbiór Bliźniąt, których łacińska nazwa to właśnie Gemini. W związku z tym, chcąc odszukać na niebie miejsce, z którego będą "wylatywać" grudniowe spadające gwiazdy, musimy skierować nasze oczy właśnie na gwiazdozbiór Bliźniąt.

Noc spadających gwiazd — najlepsze filmy z Internetu

Dzisiaj, w nocy z 12 na 13 sierpnia 2015 r. przypada tzw. noc spadających gwiazd. To czas, kiedy na niebie można zaobserwować najwięcej spadających…

Jego odnalezienie nie powinno być zbyt trudne. Pomoże nam w tym bardzo charakterystyczny i łatwy do odszukania na niebie gwiazdozbiór Oriona. Bliźnięta w godzinach wieczornych będą się znajdowały tuż obok Oriona, po jego lewej stronie. Bez problemów powinniśmy zlokalizować dwie najjaśniejsze gwiazdy w Bliźnietach: Kastora i Poluksa. To właśnie one stanowią głowy bliźniaków. Radiant Geminidów zlokalizowany jest w okolicach pierwszej z nich. Tuż po zmierzchu radiant będzie widoczny nad wschodnim horyzontem. Wraz z upływem czasu będzie się wznosił coraz wyżej równocześnie przemieszczając w kierunku południowym.

Same Geminidy możemy obserwować praktycznie na całym niebie. Niezależnie, w którą stronę będziemy patrzeć powinniśmy być w stanie zaobserwować meteory. Oczywiście w zależności od kierunku, w którym będziemy spoglądać, meteory będą nadlatywać z innej strony.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Jak wykorzystać kwarantannę? Przewodnik dla fotografów i filmowców 30-minutowy kurs fotografii ulicznej za darmo. Musisz go obejrzeć Jak dodać czcionkę do Photoshopa Poradnik: fotografowanie architektury Jak robić zdjęcia stockowe i na nich zarabiać? [PORADNIK] Poradnik dla początkujących: ustawianie czułości ISO Efekt tilt-shift w Photoshopie [wideoporadnik] Efekt 3D w 3 minuty w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Zrób to sam - kreatywne nakładki na obiektyw [wideoporadnik] "Rzeczpospolita" i Agora likwidują działy fotograficzne? Jak obrobić jesienne portrety? [wideoporadnik] Fotografia produktowa - jak zacząć? Organizujemy domowe studio [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

Adobe Lightroom CC z funkcją edycji wideo