Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik]

Ten artykuł ma 2 strony:

Fotografujemy Geminidy!

Tylko cześć ze spadających meteorów będzie bardzo jasna o charakterze bolidowym. Pozostała część będzie ciemniejsza i zdecydowanie mniej spektakularna. I o ile obserwując Geminidy w ciemnym miejscu zapewne uda nam się zauważyć nawet te ciemniejsze zjawiska, o tyle w przypadku matrycy aparatu nie jest to już tak oczywiste. Dlatego fotografując musimy się starać złapać jak najwięcej światła. Im więcej go złapiemy w krótkim czasie, tym większe mamy szanse, że uda się nam uwiecznić na zdjęciu meteor.

Do fotografowania meteorów będziemy potrzebować standardowy zestaw wykorzystywany w fotografii nocnej:

  • aparat - zdecydowanie najlepiej jeśli będzie to lustrzanka lub bezlusterkowiec,
  • statyw - wystarczy nawet najprostszy model, byleby utrzymał aparat,
  • pilot lub wężyk - opcjonalnie, do zdalnego wyzwalania migawki.

Lokalizacja i kadr

Aby dodatkowo zwiększyć swoje szanse, wybierzmy się fotografować w miejsce oddalone od miejskich świateł. Unikniemy w ten sposób zanieczyszczenia światłem, które w sporym stopniu wpływa na możliwość zobaczenia słabszych przelotów.
Szukając miejsca i ciekawego kadru pamiętajmy o tym, że to będą bardzo ciemne, bezksiężycowe noce. W takich warunkach poprawne naświetlnie dolnej części kadru będzie bardzo trudnym zadaniem. Jeśli zatem marzy nam się kadr z ciekawym obiektem na pierwszym planie, szukajmy miejsca, w którym ten obiekt będziemy mogli pokazać w formie konturowej na tle nieba.

Ogniskowa

Tu też zwiększamy swoje fotograficzne szanse wybierając najkrótsza ogniskową jaką posiadamy. Im większy obszar nieba, jaki umieścimy w kadrze, tym oczywiście większa szansa na sukces. W obiektywach tzw. "kitowych" będzie to zazwyczaj ogniskowa w okolicach 18 mm. Znacznie lepiej jest użyć obiektywu ultra-szerokokątnego z ogniskowymi w okolicach 10–11 mm. Bardzo dobrym wyborem będzie również skorzystanie z obiektywu typu rybie oko.

Ustawienie ostrości

Ostrzenie w bezksiężycową noc może sprawić trochę kłopotu, jednak nie jest to nic, z czym nie można sobie poradzić. Ja zawsze polecam w pierwszej kolejności skorzystanie z autofocusa. Automatyczne ustawienie ostrości na gwiazdach może się nie udać. Dlatego należy raczej próbować wyostrzyć na jakichś odległych światłach na horyzoncie, które dobrze będą udawały obiekty na niebie. Po ustawieniu ostrości w ten sposób ustawiamy właściwy kadr i koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby wyłączyć autofocus.

W innym wypadku po zmianie kadru aparat ponownie zacznie proces szukania ostrości.
Jeśli nie uda nam się ustawić ostrości tą metodą, będziemy musieli zrobić to w pełni manualnie. Tutaj bardzo pomocny będzie tryb Live View, w którym możemy powiększyć obraz zwiększając tym samym dokładność ustawienia ostrości. Zasada jest jedna, gwiazdy mają być jak najmniejszymi kropkami. Po dokładniejszy opis ustawiania ostrości odsyłam do osobnego artykułu Jak ustawić ostrość w fotografii gwiazd.

Symulacja roju Geminidów.

Przysłona

Staramy się łapać jak najwięcej światła, w związku z tym ustawiamy jak najmniejsze wartości przysłony. Dla poprawy jakości rejestrowanego obrazu możemy ją ewentualnie przymknąć o maksymalnie 1 EV. W obiektywach kitowych będą to zazwyczaj wartości f/3.5 — f/4.0.

Czułość ISO

Brak Księżyca na niebie pozwoli nam na użycie wyższych wartości czułości. Powinniśmy się liczyć z fotografowaniem na ISO 1600 lub nawet 3200. To jak wysoko możemy ustawić czułość w aparacie zależy od tego jak nasz aparat szumi na wysokich czułościach i tego jak bardzo nam to przeszkadza. Pocieszające jest to, że matryce aparatów szumią mniej gdy jest zimno a upałów raczej nie będziemy się spodziewać.

Czas naświetlania

Ustawiamy w zależności od pozostałych parametrów. Fotografować jednak będziemy raczej z dłuższymi czasami rzędu 15–30 sekund. Najlepiej jest ustawić najdłuższy możliwy czas niepowodujący rozmazania gwiazd. Meteory wyglądają najefektowniej na zdjęciach, na których gwiazdy nie są kreskami i nie zaciemnieją tym samym obrazu. Aby to uzyskać wystarczy się kierować "regułą 600" mówiącą, że czas ekspozycji w sekundach nie powinien być dłuższy niż 600/(ogniskowa). Po więcej szczegółów odsyłam do poradnika Fotografia gwiazd w formie punktów na niebie

Czas naświetlania zdjęć — wszystko co trzeba wiedzieć [poradnik]

Dlaczego czasem trzeba zwiększyć działkę, jak zamrozić pędzący samochód i co do tego ma długość obiektywu? Wbrew pozorom to zupełnie podstawowe…

Po ustawieniu wszystkich parametrów nie pozostaje nic innego, jak tylko rozpocząć wykonywanie zdjęć. Dużej ilości zdjęć robionych jedno po drugim. To oczywiście również zwiększy szanse na uwiecznienie w naszym kadrze Geminidów. Przy opisie tej techniki należy jeszcze wspomnieć o jednym, dość istotnym parametrze. Koniecznie musimy wyłączyć odszumianie długich ekspozycji.

Jest to forma redukcji szumów polegająca na wykonywaniu przez aparat dodatkowego zdjęcia z zamkniętą migawką, na którym rejestrowane są tylko i wyłącznie szumy. Następnie są one odejmowane od właściwego zdjęcia. Funkcja ta sprawdza się doskonale w przypadku, gdy wykonujemy jedno zdjęcie. Jeśli robimy więcej zdjęć, wtedy musimy się liczyć z przerwami pomiędzy kolejnymi ujęciami. A jak głosi prawo Murphy’ego najwięcej meteorów spada gdy aparat rejestruje same szumy :)

Uwaga zima!

Wybierając się w plener nie zapominajmy o tym, że mamy grudzień. I niech Was nie zmylą stosunkowo ciepłe ostatnie dni. Stojąc w terenie przez długi czas praktycznie bez ruchu bardzo szybko zaczniemy odczuwać najpierw chłód a po chwili mocne uczucie zimna. Dodatkowo każdy nawet najmniejszy podmuch wiatru będzie potęgował to odczucie.

Dlatego wychodząc obserwować Geminidy pamiętajmy o zabraniu termosu z czymś ciepłym do picia. Wybierając same ubrania pamiętajmy żeby założyć na siebie tyle warstw, jakby na zewnątrz było przynajmniej 10 stopni miej niż aktualnie wskazuje termometr. Nie zapomnijmy również o rękawiczkach. Są one bardzo ważne dla fotografa. Najlepiej zaopatrzyć się w dwie pary: jedną cienką, umożliwiającą obsługę aparatu i drugą grubszą zapewniającą odpowiedni komfort termiczny.

Będąc odpowiednio przygotowani możemy się nawet pokusić o zabranie w teren leżaka, który znacznie podnosi komfort obserwacji i pozwala uniknąć zdrętwiałego karku.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Karty pamięci - jak odszyfrować ich oznaczenia i którą kartę wybrać? [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować 10 pomysłów: jak wypromować się przed sezonem ślubnym Sposób na ciekawy portret przy użyciu lustrzanki, jasnego obiektywu i prostej lampy Capture One 9 - wideorecenzja nowych funkcji Gwiazdkowe prezenty dla fotografa Prezentownik Fotoblogii - najlepsze pomysł na prezent dla fotografa Adobe Photoshop CC 2015 (jesień) - nowości okiem fotografa Gdy miłość jednych rodzi nienawiść u innych - historia zdjęcia roku autorstwa Madsa Nissena Naukowe podejście do portretów Namiot bezcieniowy w wannie Metoda na ciekawy portret przy użyciu lustrzanki, jasnego obiektywu i małej blendy

Popularne w tym tygodniu:

6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach? Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Pełna klatka, APS-C, a może coś jeszcze? Jaki format matrycy wybierasz i dlaczego?