Fotografie pocięte w czasie, czyli jak tworzyć time slice - fotograficzne przekroje czasowe

Mówi się, że fotografia to zatrzymywanie chwil w kadrze. A co jeśli chcemy pokazać dłuższy okres w jednym kadrze? Wtedy z pomocą przychodzi metoda time slice.
Ten artykuł ma 4 strony:

Time Slice — czym jest i jak zacząć?
Zatrzymywanie chwil w kadrze to inaczej uwiecznianie momentów, które są w jakiś sposób dla nas ważne. Zapisywanie światła, które nas zachwyciło, i które chcemy zachować na zawsze. Fotografia to dla niektórych jednak coś więcej. To nie krótka chwila, a właśnie upływ czasu pokazany na jednym zdjęciu. Jak to zrobić? Chyba najpopularniejszym sposobem jest użycie mocnego filtra szarego, co pozwala na wydłużenie czasu naświetlania. W efekcie otrzymujemy na zdjęciu wrażenie upływającego czasu w postaci rozmazanych chmur czy też sylwetek poruszających się ludzi.
Time slice to technika, która pozwala na pokazanie upływającego czasu w dużo większej, czy może raczej dłuższej skali. Oczywiście wymaga to jednak większego zaangażowania czasowego ze strony fotografującego, bo pokazujemy nie upływające sekundy czy minuty, tylko dziesiątki minut czy nawet godziny.
Pomysł na zdjęcie w technice time slice jest bardzo prosty. To nic innego jak mozaika złożona z kilku takich samych ujęć wykonanych w pewnych odstępach czasu. Całość tworzy swoisty przekrój czasowy dla danej sceny.

Jak się do tego zabrać?
Aby zrobić przekrój czasowy nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu, ani żadnej wiedzy tajemnej. Na dobrą sprawę nie potrzebujemy nawet znajomości żadnego programu graficznego. Dosłownie każdy może wykonać takie zdjęcie, praktycznie każdym sprzętem. Jak ktoś się uprze, to nawet telefonem komórkowym będzie w stanie zrobić taką mozaikę.
Optymalny zestaw, jaki dobrze jest posiadać, to standardowe wyposażenie do fotografii nocnej, w skład którego wchodzą:
- Aparat - każdy sprzęt powinien podołać zadaniu. Dobrze aby posiadał tryb manualny;

- Statyw - powinien być stabilny i zapewniać unieruchomienie naszego aparatu;
- Pilot lub wężyk do zdalnego wyzwalania migawki - zapobiegnie poruszeniu aparatu w trakcie wyzwalania migawki.
Poza sprzętem musimy wygospodarować sporo wolnego czasu, który spędzimy w plenerze. Musimy się liczyć z tym, że będzie to trochę trwało, w końcu mamy pokazać upływ czasu i związaną z nim zmianę oświetlenia. I tak dochodzimy do dwóch kluczowych rzeczy w technice time slice: pora wykonywania zdjęć oraz fotografowane miejsce.
Kiedy więc najlepiej robić zdjęcia? O zmierzchu tuż po zachodzie słońca lub o świcie tuż przed jego wschodem. To właśnie o tych porach naturalne oświetlenie zmienia się najszybciej i w stosunkowo krótkim czasie będziemy mogli wykonać serię odpowiednich zdjęć. Ujęcia powinny stopniowo przechodzić od dziennych do zupełnie nocnych. Lub odwrotnie, jeśli będziemy fotografować przed wschodem.

Równie istotne jest miejsce, w którym będziemy fotografować oraz to, co umieścimy w kadrze. Dobrze byłoby, aby na naszym zdjęciu zmieniała się nie tylko kolorystyka nieba, ale również inne oświetlenie pozostałych elementów budujących kadr. Idealne do wykonania przekrojów czasowych są kadry miejskie, w których duża część jest podświetlana po zmroku. Tak, w przypadku komponowania takiego zdjęcia musimy uwzględnić to, jak będzie wyglądał rozkład świateł w kadrze, gdy zrobi się ciemno. Dobrą praktyką jest wcześniejsze rozpoznanie terenu, które chcemy sfotografować. W tym celu wystarczy przyjść w wybrane miejsce dzień wcześniej i sprawdzić czy przypadkiem nie ma jakiejś latarni czy też innego reflektora, które będą świeciły prosto w nasz obiektyw.


Polecane przez autora:
- Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy?
- Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik]
- Fotografujemy Perseidy 2016 - jak się do tego przygotować?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze