Fotografie pocięte w czasie, czyli jak tworzyć time slice - fotograficzne przekroje czasowe

Ten artykuł ma 4 strony:

Składamy Time Slice

Chcąc złożyć nasz przekrój czasowy, możemy użyć programu graficznego, przy którym spędzimy dużo czasu pracując na maskach, tak aby uzyskać pożądany efekt. Możemy również skorzystać z jednego z programów, które zrobią to automatycznie za nas. Programów, które są dedykowane tylko i wyłącznie do tego celu, przez co są bardzo proste oraz intuicyjne. Absolutnie nikt nie powinien mieć problemów z ich użyciem.

Time Slice 1.0

Program opracowany przez Marka Richardsona, autora bloga camerastupid.com. Aplikacja jest dostępna na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne. Cała procedura składania zawiera się w 3 prostych krokach.

1. Decydujemy co które z wybranych zdjęć ma zostać wykorzystane do zrobienia przekroju czasowego. To bardzo przydatna funkcja w przypadku, gdy zrobiliśmy bardzo dużo zdjęć. Odpada nam ich ręczna selekcja. Wpisując liczbę 1 wybierzemy każde zdjęcie, wpisując np. 5 wybierzemy do składania co 5 ujęcie. Po kliknięciu "Select images" będziemy mogli zaznaczyć zdjęcia, które chcemy użyć.

Okno wyboru zdjęć.

2. W drugim kroku zobaczymy okno parametrów składania. W górnej jego części znajduje się lista zdjęć, które zostaną złożone. W dolnej możemy zdecydować o tym jak zostaną połączone wybrane zdjęcia. Do wyboru mam:

  • łączenie liniowe, dla którego możemy zdefiniować kąt nachylenia pasów,
  • łączenie radialne ze zdefiniowanym położeniem środka, z którego będą się rozchodziły poszczególne linie podziału,
  • możemy również zmienić kierunek jaśniej-ciemniej na ciemniej-jaśniej,
  • na zakończenie może się zdecydować na dodanie cienia oddzielającego poszczególne pasy definiując jego intensywność.
Okno wyboru parametrów.

3. Po zatwierdzeniu parametrów przyciskiem "Start" będziemy obserwowali pasek postępu składania. Na zakończenie zostanie wyświetlony w niskiej rozdzielczości podgląd naszej pracy. Jeśli jesteśmy zadowoleni z efektu, możemy zapisać zdjęcie wynikowe. Mamy również możliwość powrotu i skorygowania ustawień.

Sposobów, na które możemy poskładać nasze zdjęcia jest naprawdę dużo. Program działa bardzo sprawnie i pozwala w szybki sposób przetestować wiele wariantów dzięki funkcji automatycznej selekcji co któregoś zdjęcia.

Niestety, programowi zdarza się co jakiś czas zawiesić bez powodu. A przynajmniej mnie nie udało się ustalić dlaczego czasem odmawia współpracy. Po ponownym uruchomieniu wykonuje bez problemów zadanie, z którym chwilę wcześniej nie mógł sobie poradzić.

Plusy:

+ prostota;
+ szybkość działania;
+ automatyczny wybór co któregoś zdjęcia;
+ wersje na trzy najpopularniejsze systemy operacyjne;
+ możliwość dodania cienia.

Minusy:

— cena;
— brak wersji demonstracyjnej;
— niewyjaśnione zawieszanie się;

Zdjęcie złożone z 15 ujęć w programie Time Slice.

Program możecie pobrać ze strony: http://www.camerastupid.com/time-slice-1–0/
Niestety ta przyjemność będzie nas kosztować 29 dolarów.

Gradient mapper

Gradient mapper to aplikacja polskiego programisty i fotografa Bartosza Wojczyńskiego. Program, tak jak poprzedni, jest dedykowany wyłącznie do tworzenia fotografii time slice. To, co go odróżnia od poprzednika, to podejście do samego procesu ustalania parametrów składania. Autor programu pozwala nam na zdefiniowanie rozkładu przejść poprzez plik z gradientem w formacie tif. Ten gradient to nic innego jak przejście od bieli do czerni. Tam gdzie w pliku gradientu jest czerń, tam na połączonym zdjęciu będą wcześniej zrobione zdjęcia. Analogicznie, im jaśniejsze obszary w gradiencie, tym później wykonane zdjęcia będą widoczne na złożonej kompozycji.

Takie podejście daje dosłownie nieograniczone możliwości w formowaniu naszego końcowego zdjęcia. Przejścia mogą mieć taki kształt, jaki sobie zażyczymy, pod warunkiem, że wygenerujemy odpowiedni plik z gradientem w zewnętrznym programie graficznym. Na szczęście autor programu dołącza kilka przykładowych gradientów, z których możemy skorzystać.

Okno programu gradient mapper.

Sama aplikacja jest wręcz dziecinnie prosta w użytkowaniu. Cała obsługa sprowadza się do wybrania plików do złożenia, wybrania pliku z gradientem, ustalenia kompresji pliku wynikowego oraz miejsca, w którym ten plik zostanie zapisany. Dosłownie trzy kliknięcia i możemy się cieszyć wynikiem.

Plusy:

+ prostota;
+ szybkość działania:
+ w pełni darmowy;
+ pełna dowolność w formowaniu przejść;
+ dołączone przykładowe gradienty definiujące przejścia;
+ obsługa plików tiff.

Minusy:

— program dostępny tylko dla systemu Windows;
— konieczność samodzielnego wygenerowania gradientów innych niż te dołączone;

Zdjęcie złożone z 346 zdjęć w programie Gradient mapper.

Program zupełnie za darmo możecie pobrać ze strony autora: http://bartoszwojczynski.com/article-gradient-mapper.

Time Slice Photography — skrypt

Ostatni propozycja w odróżnieniu od dwóch poprzednich to nie program a skrypt do Photoshopa, chyba najpopularniejszego programu graficznego. Jak podaje autor Anil Tejwani skrypt został przetestowany z wersją Photoshop CS5 działającą w środowisku Windows. Aby skorzystać ze skryptu musimy skopiować pli .jsx w odpowiednie miejsce (Adobe Photoshop CS#/Presets/Scripts/). Po tym zabiegu w zakładce plik/skrypty pojawi się opcja odpowiedzialna zadziałanie skryptu. Wywołamy nią okno parametrów skryptu. Pozwala ono na:

  • wskazanie folderu ze zdjęciami,
  • wskazanie folderu, w którym zostanie zapisany plik wynikowy,
  • określenie nazwy zdjęcia wynikowego,
  • wybór rozkładu przejść na zdjęciu.
Okno parametrów skryptu.

Niestety możliwości skryptu w wersji 0.2, którą testowałem są dość ograniczone. Możemy wybierać tylko pomiędzy przejściami pionowymi lub poziomymi. Darmowa wersja skryptu ma również ograniczenie. Pozwala na składanie zdjęć w maksymalnym rozmiarze wynoszącym 1024 piksele na dłuższym boku. Płatna wersja skryptu nie posiada tego ograniczenia.

Plusy:

+ prostota;
+ szybkość działania;
+ dostępna darmowa wersja;
+ zniżka 50% na pełną wersję dla czytelników bloga.

Minusy:

— darmowa wersja tylko do zdjęć o ograniczonym rozmiarze;
— konieczność posiadania Photoshopa;
— możliwość wygenerowania tylko poziomych lub pionowych przejść.

Zdjęcie złożone z 425 ujęć przy pomocy skryptu Time-Slice.

Skrypt możecie pobrać ze strony: http://www.tejwani.com/time-slice-photography-photoshop-script/
Pełna wersja skryptu to koszt 29 dolarów. Z kodem rabatowym "nightscapes50" możemy ją jednak kupić 50% taniej.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Podstawy fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] 8 dobrych rad dla początkujących fotografów [poradnik] Karty pamięci - jak odszyfrować ich oznaczenia i którą kartę wybrać? [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Usuwanie elementów z miejskiego krajobrazu - to takie proste! [wideoporadnik] Problem z kolorami zdjęć w Internecie? Powiemy Ci co robisz źle – profile ICC, kalibracja monitora Colormanagement Survival - jak przetrwać w środowisku z zarządzaniem barwą? [część 1.] Świąteczna scenka w 10 minut Kolorowe zdjęcia makro, ciemne jesienne dni i jasny obiektyw. W poszukiwaniu weny twórczej 10 pomysłów: jak wypromować się przed sezonem ślubnym Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik] Sposób na ciekawy portret przy użyciu lustrzanki, jasnego obiektywu i prostej lampy Capture One 9 - wideorecenzja nowych funkcji

Popularne w tym tygodniu:

6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach? Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Pełna klatka, APS-C, a może coś jeszcze? Jaki format matrycy wybierasz i dlaczego?